Connect with us

Ngyab

Nigerian College Of Aviation Technology (NCAT) Recruitment 2017 Full List Of Technical Candidates For Oral Test Interview

Jobs

Nigerian College Of Aviation Technology (NCAT) Recruitment 2017 Full List Of Technical Candidates For Oral Test Interview

NIGERIAN COLLEGE OF AVIATION TECHNOLOGY (NCAT) ZARIA 2017 RECRUITMENT EXERCISE INTERVIEW LIST FOR TECHNICAL CANDIDATES
DAY 1 WEDNESDAY 15/11/2017
FLYING SCHOOL
A PRINCIPAL FLYING INSTRUCTOR I
1DEBORAH ADAMUPRINCIPAL FLYING INSTRUCTOR I
2Paul SumiPRINCIPAL FLYING INSTRUCTOR I
B FLYING INSTRUCTOR I
1Ibrahim KishimiFLYING INSTRUCTOR I
2Kabati IshayaFLYING INSTRUCTOR I
3Zaharudeen Mustapha MarafaFLYING INSTRUCTOR I
4Isaac ShadrachFLYING INSTRUCTOR I
5ABRAHAM EKELEFLYING INSTRUCTOR I
6Olasupo ashaFLYING INSTRUCTOR I
C FLYING INSTRUCTOR II
1Albert OkolieFLYING INSTRUCTOR II
2Damilola AfolabiFLYING INSTRUCTOR II
3Danjuma Maltibweh TempleFLYING INSTRUCTOR II
4Mohammed NDOGUFLYING INSTRUCTOR II
5SAMUEL GADZAMAFLYING INSTRUCTOR II
D FLYING INSTRUCTOR III
1Samuel AkintoyeFLYING INSTRUCTOR III
2tanko jonathanFLYING INSTRUCTOR III
3Wahab LawalFLYING INSTRUCTOR III
4Samson PamFLYING INSTRUCTOR III
5Bridget ThankgodFLYING INSTRUCTOR III
6Abdulkareem AjijolaFLYING INSTRUCTOR III
7Hamisu Ibrahim AdamuFLYING INSTR. III ROTARY WING
E FLYING INSTRUCTOR – IN – TRAINING
1Kolawole IludiranFLYING INSTRUCTOR IN TRAINING
2UMARU MAINA KIDAFFAFLYING INSTRUCTOR IN TRAINING
3USMAN MUKTARFLYING INSTRUCTOR IN TRAINING
4TASIU BELLO UMARFLYING INSTRUCTOR IN TRAINING
5adediran adekanle opeyemiFLYING INSTRUCTOR IN TRAINING
6Umar DahiruFLYING INSTRUCTOR IN TRAINING
7Ibrahim Umar DodojiFLYING INSTRUCTOR IN TRAINING
8mohammed suleiman samboFLYING INSTRUCTOR IN TRAINING
9Samuel AllisonFLYING INSTRUCTOR IN TRAINING
10Godspower UsenFLYING INSTRUCTOR IN TRAINING
11nabil garba shehuFLYING INSTRUCTOR IN TRAINING
F PRINCIPAL FLYING INSTRUCTOR I ROTARY WING
1SAMAILA KUDIPRINC. FLYING INSTR. I ROTARY WING
H FLYING INSTRUCTOR III ROTARY WING
1saidu ibrahim gamagiraFLYING INSTR. III ROTARY WING
2daniel oluwasueyiFLYING INSTR. III ROTARY WING
3babatunde falemiFLYING INSTR. III ROTARY WING
4Hamisu Ibrahim AdamuFLYING INSTR. III ROTARY WING
5buhari abdullahi yolaFLYING INSTR. III ROTARY WING
K CABIN CREW INSTRUCTOR – IN – TRAINING
1Debonair Bulus AgogCABIN CREW INSTRUCTOR IN TRAINING
2AMAKA UKAEGBUCABIN CREW INSTRUCTOR IN TRAINING
3Uchenna AzudomikeCABIN CREW INSTRUCTOR IN TRAINING
4sherifat MurtalaCABIN CREW INSTRUCTOR IN TRAINING
5PHILIP OSHIOKHUECABIN CREW INSTRUCTOR IN TRAINING 

Loading...
DAY 2 THURSDAY 16/11/2017
I GROUND INSTRUCTOR – IN – TRAINING
1ELIAS O. KINGSLEYGROUND INSTRUCTOR – IN – TRAINING
2PETER SIMPAGROUND INSTRUCTOR – IN – TRAINING
3OLUSHOLA OLANIYIGROUND INSTRUCTOR – IN – TRAINING
4Daniel OduhGROUND INSTRUCTOR – IN – TRAINING
5AYODELE ONIGROUND INSTRUCTOR – IN – TRAINING
6ELIJAH BOBZOMGROUND INSTRUCTOR – IN – TRAINING
J PRINCIPAL GROUND INSTRUCTOR II
1MUNIR RILWANPRINCIPAL GROUND INSTRUCTOR II
2Jerry OkundePRINCIPAL GROUND INSTRUCTOR II
3TAOFEEQ OKUNOLAPRINCIPAL GROUND INSTRUCTOR II
4KAMAL ADOPRINCIPAL GROUND INSTRUCTOR II
5Ahmad BashirPRINCIPAL GROUND INSTRUCTOR II
M FLIGHT OPERATION OFFICER II
1TILDA-MARIA ORUMAHFLIGHT OPERATION OFFICER II
2Abubakar UmarFLIGHT OPERATION OFFICER II
3Musa AdamuFLIGHT OPERATION OFFICER II
4Friday YusufFLIGHT OPERATION OFFICER II
N FLIGHT OPERATION OFFICER I
1Suleiman GarbaFLIGHT OPERATION OFFICER I
2DIANAH BALLAHFLIGHT OPERATION OFFICER I
3MUSTAPHA IBRAHIMFLIGHT OPERATION OFFICER I
4SULEIMAN LAWALFLIGHT OPERATION OFFICER I
5Ramnisku PatrickFLIGHT OPERATION OFFICER I
AIRCRAFT MAINTENANCE ENGINEERING SCHOOL
A AME INSTRUCTOR -IN – TRAINING conpcass 01]
1TIJESUNIMI ALONGEAME INSTRUCTOR INTRAINING conpcass 01]
2Olajide OdelanuAME INSTRUCTOR INTRAINING conpcass 01]
3Mofoluwasho JIMOHAME INSTRUCTOR INTRAINING conpcass 01]
4Jamiu AyoadeAME INSTRUCTOR INTRAINING conpcass 01]
5Olaoluwa SanyaAME INSTRUCTOR INTRAINING conpcass 01]
6OLUBAYO JEJEAME INSTRUCTOR INTRAINING conpcass 01]
7ETINOSA IGBINEWEKAAME INSTRUCTOR INTRAINING conpcass 01]
8Idowu OlatunjiAME INSTRUCTOR INTRAINING conpcass 01]
9TAIWO AJAYIAME INSTRUCTOR INTRAINING conpcass 01]
Abduljalil AbdulkadirAME INSTRUCTOR INTRAINING conpcass 01]
B AME INSTRUCTOR II
1ofoyeju opu-ebi godpowerAME Instructor II
2Shehu SekulaAME Instructor II
C AME INSTRUCTOR II (AVIONICS)
1SUNDAY OGUNSOLAAME Instructor II (Avionics)
2Samuel IyaghigbaAME Instructor II (Avionics)
3Dayyabu MusaAME Instructor II (Avionics)
4AUWALU SALEAME Instructor II (Avionics)
D AME INSTRUCTOR III(AVIONICS)
1DLAMA ELIJAHAME INSTRUCTOR III(AVIONICS)
2Abiodun AJIBADEAME INSTRUCTOR III(AVIONICS)
3Muhammad JibrilAME INSTRUCTOR III(AVIONICS)
4Muhammad AliyuAME INSTRUCTOR III(AVIONICS)
TRAINING AIDS PRODUCTION UNIT
A COMPUTER GRAPHICS
1onuka Godwin AgwuTAPU- COMPUTER GRAPHICS
3Augustine OgbeTAPU- COMPUTER GRAPHICS
2bello clementTAPU- COMPUTER GRAPHICS
4Joseph AnekeTAPU- COMPUTER GRAPHICS
DAY 3 FRIDAY 17/11/2017
AERONAUTICAL TELECOMMUNICATION ENGINEERING SCHOOL
A ATE INSTRUCTOR II
1Ogbole OncheATE INSTRUCTOR II
2Ali kachalla IbrahimATE INSTRUCTOR II
B ATE INSTRUCTOR – IN – TRAINING
1WILLIAM IDEGAATE INSTRUCTOR – IN – TRAINING
2Saheed AdetoroATE INSTRUCTOR – IN – TRAINING
3Emmanuel OroduATE INSTRUCTOR – IN – TRAINING
4FRANKLIN NNABUKOATE INSTRUCTOR – IN – TRAINING
5Muhammad AbdulmalikATE INSTRUCTOR – IN – TRAINING
6Mahmud AbdulkarimATE INSTRUCTOR – IN – TRAINING
7Barnabas kasaiATE INSTRUCTOR – IN – TRAINING
8Charles MbahATE INSTRUCTOR – IN – TRAINING
C ATE HIGHER TECHNOLOGIST
1Alao Solomon AdetonaATE HIGHER TECHNOLOGIST
2Kabir IbrahimATE HIGHER TECHNOLOGIST
3NYERI JATAUATE HIGHER TECHNOLOGIST
4Musa AhmedATE HIGHER TECHNOLOGIST
5BOLA OGUNDIPEATE HIGHER TECHNOLOGIST
D ATE TECHNOLOGIST
1Sunday OchaiATE TECHNOLOGIST
2Peter SUMANU,ATE TECHNOLOGIST
3Daniel ukpaiATE TECHNOLOGIST
4Grace AjibolaATE TECHNOLOGIST
5Unekwu MusaATE TECHNOLOGIST
AVIATION MANAGEMENT SCHOOL
A PRINCIPAL AMS INSTRUCTOR
1Mark Nuake AlobuPrincipal AMS Instructor
2SAIDU SULEIMANPrincipal AMS Instructor
B SENIOR AMS INSTRUCTOR CONCPASS 05
1Godwill UdohSENIOR AMS INSTRUCTOR CONCPASS 05
2MOHAMMED SHAFIYI ETSUSENIOR AMS INSTRUCTOR CONCPASS 05
3Martin EzeSENIOR AMS INSTRUCTOR CONCPASS 05
C AMS INSTRUCTOR – IN – TRAINING & AMS INSTRUCTOR III
1chritopher tanimuAMS Instructor In Training, Instructor III
2Oluwaseyi AjayiAMS Instructor In Training, Instructor III
3ekodon julius orobosaAMS Instructor In Training, Instructor III
4Abimbola Otuyelu AuduAMS Instructor In Training, Instructor III
5Gabriel AdacheAMS Instructor In Training, Instructor III
6Kehinde AbiodunAMS Instructor In Training, Instructor III
AIR TRAFFIC SERVICES/COMMUNICATION SCHOOL
B PRINCIPAL & SENIOR AIS/GAO COMMUNICATION
1MARY AHMEDPRINCIPAL AND SENIOR AIS/GAO COMMUNICATION
2ABDURRAHAMAN IBRAHIMPRINCIPAL AND SENIOR AIS/GAO COMMUNICATION
3UDIA SILASPRINCIPAL AND SENIOR AIS/GAO COMMUNICATION
4amos mshelia wayutaPRINCIPAL AND SENIOR AIS/GAO COMMUNICATION
5Bonat WobinPRINCIPAL AND SENIOR AIS/GAO COMMUNICATION
C PRINCIPAL COMMUNICATION INSTRUCTOR I
1DAMIAN EJIOGUPrincipal Communication Instructor I
2suleiman atikuPrincipal Communication Instructor I
D SENIOR COMMUNICATION INSTRUCTOR CONPCASS 05
1Linda ElimiamSENIOR COMMUNICATION INSTRUCTOR CONPCASS 05.
2Jude ObijiakuSENIOR COMMUNICATION INSTRUCTOR CONPCASS 05.
3Hansatu Hassan OgucheSENIOR COMMUNICATION INSTRUCTOR CONPCASS 05.
4Emmanuel NzegwuSENIOR COMMUNICATION INSTRUCTOR CONPCASS 05.
5KABIR UMARSENIOR COMMUNICATION INSTRUCTOR CONPCASS 05.
DAY 4 SATURDAY 18/11/2017
AIR TRAFFIC SERVICES/COMMUNICATION SCHOOL
E INSTRUCTOR – IN  – TRAINING (ATS/COM/AIS/GAO)
1Abubakar AlmustaphaInstructor-In Training (ATS/COM/AIS/GAO)
2O.CHUKWUYENIM EMMANUELInstructor-In Training (ATS/COM/AIS/GAO)
3Godspower AreprekumoInstructor-In Training (ATS/COM/AIS/GAO)
4Amina Garba DiddibaInstructor-In Training (ATS/COM/AIS/GAO)
5Nelson OGBUZURUInstructor-In Training (ATS/COM/AIS/GAO)
6Olasupo FagbamigbeInstructor-In Training (ATS/COM/AIS/GAO)
7Iranyang AlexanderInstructor-In Training (ATS/COM/AIS/GAO)
8olive kalejaiyeInstructor-In Training (ATS/COM/AIS/GAO)
F AVSEC INSTRUCTOR – IN – TRAINING
1IBRAHIM Richard HusseiniAVSEC INSTRUCTOR IN TRAINING
2Yusuf AbdulrazakAVSEC INSTRUCTOR IN TRAINING
3Joshua AmosAVSEC INSTRUCTOR IN TRAINING
4OLUFEMI AGUNBIADEAVSEC INSTRUCTOR IN TRAINING
5Emmanuel JonahAVSEC INSTRUCTOR IN TRAINING
6ibrahim usmanAVSEC INSTRUCTOR IN TRAINING
G SIMULATOR OFFICER- IN -TRANINING (CONTEDISS 06)
1NGOZI OKEKESIMULATOR OFFICER- IN -TRANINING (CONTEDISS 06)
2Hayfred OseleSIMULATOR OFFICER- IN -TRANINING (CONTEDISS 06)
3ONOJA ONOJASIMULATOR OFFICER- IN -TRANINING (CONTEDISS 06)
4Abdulmumin ShehuSIMULATOR OFFICER- IN -TRANINING (CONTEDISS 06)
5Mohammed AbdulrahamanSIMULATOR OFFICER- IN -TRANINING (CONTEDISS 06)
6SAGIRU IBRAHIMSIMULATOR OFFICER- IN -TRANINING (CONTEDISS 06)
TRAINING AIDS MAINTENANCE UNIT
A MAINTENANCE ENGINEER – IN – TRAINING
1OGBELU CELESTINE O.AMAINTENANCE ENGINEER – IN – TRAINING
2KOLAWOLE ADESOJIMAINTENANCE ENGINEER – IN – TRAINING
3ARHYEL DIBALMAINTENANCE ENGINEER – IN – TRAINING
4Ode AdoleMAINTENANCE ENGINEER – IN – TRAINING
5sunday usmanMAINTENANCE ENGINEER – IN – TRAINING
B COMPUTER PROGRAMMER/ ANALYST
1ISYAKU ABBA ALICOMPUTER PROGRAMMER/ ANALYST
2Aminu ABUBAKARCOMPUTER PROGRAMMER/ ANALYST
3Ikechukwu UjorCOMPUTER PROGRAMMER/ ANALYST
4Kabiru AhmadCOMPUTER PROGRAMMER/ ANALYST
5KHALID khalidCOMPUTER PROGRAMMER/ ANALYST
6ikenna OnyenuforoCOMPUTER PROGRAMMER/ ANALYST
C MAINTENANCE TECHNICIAN (Air Conditioning, Computer Networks & Electrical Engineering)
1Ferdinand Azubuike OMAINTENANCE TECHNICIAN (Air Conditioning, Computer Networks & Electrical Engineering.)
2Habeeb MukailaMAINTENANCE TECHNICIAN (Air Conditioning, Computer Networks & Electrical Engineering.)
3EMMANUEL YAHAYAMAINTENANCE TECHNICIAN (Air Conditioning, Computer Networks & Electrical Engineering.)
4Abdulaziz YahayaMAINTENANCE TECHNICIAN (Air Conditioning, Computer Networks & Electrical Engineering.)
5BELLO ABDULHMIDMAINTENANCE TECHNICIAN (Air Conditioning, Computer Networks & Electrical Engineering.)
6MUSA RABIUMAINTENANCE TECHNICIAN (Air Conditioning, Computer Networks & Electrical Engineering.)
7SHEFIU OLOYEDEMAINTENANCE TECHNICIAN (Air Conditioning, Computer Networks & Electrical Engineering.)
8ABDULRAZAK IBRAHIMMAINTENANCE TECHNICIAN (Air Conditioning, Computer Networks & Electrical Engineering.)
9Mubarak YakubuMAINTENANCE TECHNICIAN (Air Conditioning, Computer Networks & Electrical Engineering.)
10Ohinoyi IsmailaMAINTENANCE TECHNICIAN (Air Conditioning, Computer Networks & Electrical Engineering.)
DAY 5 MONDAY 20/11/2017
FLIGHT MAINTENANCE DEPARTMENT
A AME II (A & P) HELICOPTER CONTENDIS 09
1Gwannah DuniyaAME II (A & P) HELICOPTER CONTENDIS 09
2Abdulakeem ShittuAME II (A & P) HELICOPTER CONTENDIS 09
3Aondoseer AondofaAME II (A & P) HELICOPTER CONTENDIS 09
4kingsley osazuwaAME II (A & P) HELICOPTER CONTENDIS 09
5Trust SamuelAME II (A & P) HELICOPTER CONTENDIS 09
6ADEMOLA OPALEYEAME II (A & P) HELICOPTER CONTENDIS 09
B AME III (HELICOPTER)
1EMMANUEL POPOOLAAME III (HELICOPTER)
C SENIOR AIRCRAFT MAINTENANCE ENGINEER (AVIONICS)
1Dauda BulusSENIOR AIRCRAFT MAINTENANCE ENGINEER (AVIONICS)
D ASSISTANT CHIEF AIRCRAFT TECHNICIAN (AIRFRAME)
1abdullahi abdulrahmanASSISTANT CHIEF AIRCRAFT TECHNICIAN (AIRFRAME)
2Saidu UmarASSISTANT CHIEF AIRCRAFT TECHNICIAN (AIRFRAME)
E AME III AVOINICS CONTEDIS 08
1Emmanuel JosephAME III AVOINICS CONTEDIS 08
2BENJAMIN HAAI BAKOAME III AVOINICS CONTEDIS 08
3VWOS DAVOUAME III AVOINICS CONTEDIS 08
4OLUWOLE DUROJAYEAME III AVOINICS CONTEDIS 08
5Emmanuel SylvesterAME III AVOINICS CONTEDIS 08
6Oluwafemi AdebayoAME III AVOINICS CONTEDIS 08
F AIRCRAFT MAINTENANCE ENGINEER II – AIRBORNE RADIO CONTEDISS 09
1Mohammed MusaAIRCRAFT MAINTENANCE ENGINEER II – AIRBORNE RADIO CONTEDISS 09
2Shehu SekulaAIRCRAFT MAINTENANCE ENGINEER II – AIRBORNE RADIO CONTEDISS 09
3BABA HENRYAIRCRAFT MAINTENANCE ENGINEER II – AIRBORNE RADIO CONTEDISS 09
4Tijjani AhmedAIRCRAFT MAINTENANCE ENGINEER II – AIRBORNE RADIO CONTEDISS 09
G STORE ENGINEER
1ADOLE ADOLESTORE ENGINEER
2CAROLINE JURSHAKSTORE ENGINEER
3SUNDAY OKPANACHISTORE ENGINEER
4MATTHEW FATILESTORE ENGINEER
5Solomon ShaleghSTORE ENGINEER
6YAKUBU DANLADI SALIHUSTORE ENGINEER
H AME III(A& P) CONTEDISS 08
1NWAOBASI OKOLIAME III(A& P) CONTEDISS 08
2Wallat DennisAME III(A& P) CONTEDISS 08
3SOLOMON ADEDIJIAME III(A& P) CONTEDISS 08
4andrew jamesAME III(A& P) CONTEDISS 08
5Rosemary MbadughaAME III(A& P) CONTEDISS 08
6Innocent SamuelAME III(A& P) CONTEDISS 08
7ADAMU MUHAMMADAME III(A& P) CONTEDISS 08
8ADEBOLA ABOLAJIAME III(A& P) CONTEDISS 08
9Olugbenga IluditanAME III(A& P) CONTEDISS 08
10AHMED JAO MUSAAME III(A& P) CONTEDISS 08
11Nuhu Nuhu.YayockMAINTENANCE TECHNICIAN (Air Conditioning, Computer Networks & Electrical Engineering.)
12Oke BelloMAINTENANCE TECHNICIAN (Air Conditioning, Computer Networks & Electrical Engineering.)
13Muhammad IsaMAINTENANCE TECHNICIAN (Air Conditioning, Computer Networks & Electrical Engineering.)
14EZEKIEL A. BARTHOLOMEWMAINTENANCE TECHNICIAN (Air Conditioning, Computer Networks & Electrical Engineering.)
15Arkam LawanMAINTENANCE TECHNICIAN (Air Conditioning, Computer Networks & Electrical Engineering.)
DAY 6 TUESDAY 21/11/2017
AEROMEDICAL CENTRE
A STAFF NURSE/MID WIFE
1AYODELE BABATUNDEStaff Nurse/Staff Mid Wife
2musa ibrahimStaff Nurse/Staff Mid Wife
3FLORENCE IJE. O.Staff Nurse/Staff Mid Wife
4Abdullahi IbrahimStaff Nurse/Staff Mid Wife
5ANANGHA BAKOStaff Nurse/Staff Mid Wife
6ISRAEL ADENIRANStaff Nurse/Staff Mid Wife
7felicia kantiokStaff Nurse/Staff Mid Wife
B HEALTH INFORMATION MANAGEMENT OFFICER  –  CONHESS 06
1Ahmed MakanjuolaHealth Information Mgt Off. CONHESS 06}
2YUSUF Abdulmumin OchuHealth Information Mgt Off. CONHESS 06}
3Nelson OGBUZURUHealth Information Mgt Off. CONHESS 06}
4EJEBA Samuel EjebaHealth Information Mgt Off. CONHESS 06}
5MMENI EstherHealth Information Mgt Off. CONHESS 06}
6Juliana adenijiHealth Information Mgt Off. CONHESS 06}
C NURSING SISTER/NURSING OFFICER
1EKPO UFUOMANURSING SISTER/NURSING OFFICER
2Divine UbadibaNURSING SISTER/NURSING OFFICER
3Yop IbrahimNURSING SISTER/NURSING OFFICER
4ALHERI HARUNANURSING SISTER/NURSING OFFICER
5Nazifi InuwaNURSING SISTER/NURSING OFFICER
6DIJE BIDABERNURSING SISTER/NURSING OFFICER
7chinenye oguejioforNURSING SISTER/NURSING OFFICER
D PHARMACIST GRADE II
1Oluwseun OrugunPHARMACIST GRADE II
2Bivan AchiPHARMACIST GRADE II
3Hauwa YusufPHARMACIST GRADE II
4Kevin SiniyaPHARMACIST GRADE II
5Terhemen AmenePHARMACIST GRADE II
E OPTOMETRIST CONHESS 09]
1NDUBUISI NDUDIOPTOMETRIST CONHESS 09]
2ALEXANDER OKOEBOROPTOMETRIST CONHESS 09]
3Agboakiosime ImouduOPTOMETRIST CONHESS 09]
F MED LAB. TECHNICIAN
1THOMAS JOHNMED LAB. TECHNICIAN
2Surajo IbrahimMED LAB. TECHNICIAN
3ANAS ISAHMED LAB. TECHNICIAN
4ABDULRASHEED IBRAHIMMED LAB. TECHNICIAN
5Emmanuel GochinMED LAB. TECHNICIAN
6ENEM, UJUNWA SUSANMED LAB. TECHNICIAN
7Saratu MusaMED LAB. TECHNICIAN
G MEDICAL LAB TECHNOLOGIST
1Nasiru SulaimanMEDICAL LAB TECHNOLOGIST
2SALAMATU JIBRILMEDICAL LAB TECHNOLOGIST
3AUWAL KASIMMEDICAL LAB TECHNOLOGIST
4Salome BulusMEDICAL LAB TECHNOLOGIST
DAY 7 WEDNSDAY 22/11/2017
H MEDICAL LAB SCIENTIST
1Oluchi IjezieMEDICAL LAB SCIENTIST
2Okeke IfeanyichukwuMEDICAL LAB SCIENTIST
3MFON UMORENMEDICAL LAB SCIENTIST
I SCIENTIFIC OFFICER II
1OZOKOLIE Fidelia IjeomaSCIENTIFIC OFFICER II
2ANUMONYE Francis UchennaSCIENTIFIC OFFICER II
3Ifeanyi O. FamousSCIENTIFIC OFFICER II
4AHMED Salamatu BelloSCIENTIFIC OFFICER II
5UTHMAN Ibrahim DendeSCIENTIFIC OFFICER II
6DAUDA Abubakar SarawaSCIENTIFIC OFFICER II
J MEDICAL OFFICER
1Williams MusaMEDICAL OFFICER
2James OKAFORMEDICAL OFFICER
3CHRISTOPHER PETER MohzoMEDICAL OFFICER
4vivian orjaihMEDICAL OFFICER
5DR. MARYAM IBRAHIMMEDICAL OFFICER
K HIGHER HEALTH INFORMATION MANAGEMENT OFFICER
1GARBA IliyasuHIGHER HEALTH INFORMATION MANAGEMENT OFFICER
2ABUBAKAR Muhammed BashirHIGHER HEALTH INFORMATION MANAGEMENT OFFICER
3KAJANG Theophilus AtungHIGHER HEALTH INFORMATION MANAGEMENT OFFICER
4ADEBAYO Olubodun OkuyemiHIGHER HEALTH INFORMATION MANAGEMENT OFFICER
L SENIOR MEDICAL OFFICER
1olajumoke adewumiSENIOR MEDICAL OFFICER
2RAPHAEL IKEMSENIOR MEDICAL OFFICER
3SAMUEL ADELAIYESENIOR MEDICAL OFFICER
M ENVIRONMENTAL HEALTH OFFICER
1ANN ABAHENVIRONMENTAL HEALTH OFFICER
2ILOEGBUNAM Irene IjeomaENVIRONMENTAL HEALTH OFFICER
3Moyosola AjiboyeENVIRONMENTAL HEALTH OFFICER
4ENENYA Rufus PreciousENVIRONMENTAL HEALTH OFFICER
5KOLAWOLE Bimbo Dominica GraceENVIRONMENTAL HEALTH OFFICER
6ENYOJO AMEHENVIRONMENTAL HEALTH OFFICER
WORKS DEPARTMENT
A WATER RESOURSES ENGINEER
1yusuf muhammed tukurWATER RESOURSES ENGINEER
2Saheed ABDULRAHEEMWATER RESOURSES ENGINEER
3alka umarWATER RESOURSES ENGINEER
4Shamsuddeen Bello UmarWATER RESOURSES ENGINEER
5HASSAN MUSAWATER RESOURSES ENGINEER
6Joshua MakoshiWATER RESOURSES ENGINEER
B QUANTITY SURVEYOR II
1OSUOLALE BAYEGUNQUANTITY SURVEYOR II
2AjofoyinBO TemidayoQUANTITY SURVEYOR II
3Samuel OmolegbeQUANTITY SURVEYOR II
4Victor MadakiQUANTITY SURVEYOR II
C MECHANICAL ENGINEER I
1Monday David EtebongMECHANICAL ENGR. I
2KABIRU GANIYUMECHANICAL ENGR. I
3Idode EnamhegbaiMECHANICAL ENGR. I
4Patrick EmakhuMECHANICAL ENGR. I
DAY 8 THURSDAY 23/11/2017E PRINCIPAL MECHANICAL ENGINEER

1Saidu IbrahimPRINCIPAL MECHANICAL ENGR.
2Ibraheem SamotuPRINCIPAL MECHANICAL ENGR.
3salifu abrahimPRINCIPAL MECHANICAL ENGR.
4Chukwuemeka AkanoPRINCIPAL MECHANICAL ENGR.
5Bello IshaqPRINCIPAL MECHANICAL ENGR.
F ELECTRICAL ENGINEER II
1Aliyu Adamu SufiELECTRICAL ENGR. II
2Bello MuhammadELECTRICAL ENGR. II
3Godwin Mzaga IyooELECTRICAL ENGR. II
G PRINCIPAL ELECTRICAL ENGINEER
1Sheu GbadamosiPRINCIPAL ELECTRICAL ENGR.
2ALPHAEUS ODABAPRINCIPAL ELECTRICAL ENGR.
3stephen nwakubaPRINCIPAL ELECTRICAL ENGR.
4ADEWALE ADEYEMOPRINCIPAL ELECTRICAL ENGR.
H CIVIL ENGINEER. II
1OKWE ADIKPECIVIL ENGR. II
2Nyela JoshuaCIVIL ENGR. II
3NANJI DUNGUMCIVIL ENGR. II
4Abdulrahman AhmedCIVIL ENGR. II
5Linus OmattahCIVIL ENGR. II
I PRINCIPAL CIVIL ENGINEER
1enema omalePRINCIPAL CIVIL ENGR.
2SANI ABDULKAREEMPRINCIPAL CIVIL ENGR.
3Abayomi OwoeyePRINCIPAL CIVIL ENGR.
4tokunbo falasinnuPRINCIPAL CIVIL ENGR.
J ARCHITECT
1Muhammad Awwal AminuARCHITECT
2BUKAR ZAMANARCHITECT
3ABDULLAHI ABDULLAHIARCHITECT
D MECHANICAL ENGINEER II
1Bartholomew NjokuMECHANICAL ENGR. II
2Isiaka OLAKOREDEMECHANICAL ENGR. II
3Alexander ShimeiMECHANICAL ENGR. II
4Yusuf AdamuMECHANICAL ENGR. II
5Ifeanyi AsoanyaMECHANICAL ENGR. II
6UMAR Musa ZarewaMECHANICAL ENGR. II
“Candidates are required to attend the interview by 8.00 am on the displayed dates at Nigerian College of Aviation Technology, Zaria with the underlisted documents
1. A copy of Curriculum Vitae
2. Original Certificates
3. Photo copy of Certificayes
4. A passport photograph. ”

Trending Now:

Loading...
Continue Reading
You may also like...

David Chris is writer and a staff at Ngyab.com. He is also an internet guru who who loves reading and making new friends

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

More in Jobs

To Top