Daniel Mminele

Daniel Mminele Biography,Wiki,Profile,Wife,Age,Net Worth & Contact Details

Who Is  Daniel Mminele

Daniel Mminele is  a South African born on 28 March 1965 in Phalaborwa a town in the Mopani District Municipality, Limpopo province, South Africa.

Aaron Daniel Mminele  is 53 years of age.

Position Occupying


Deputy Governor
South African Reserve Bank

Mr. A. Daniel Mminele has been Deputy Governer of South African Reserve Bank since July 1, 2009. Mr. Mminele served as Executive General Manager of South African Reserve Bank. Previously, Mminele was the Head of Financial Markets unit at South African Reserve Bank.

Personal Information


  1. Surname: Mminele
  2. First Name: Aaron Daniel
  3. Nationality: South African & United Kingdom Citizen
  4. Identification Number: 6503285312085
  5. Place Of Birth: Phalaborwa
  6. Date Of Birth: 28 March 1965
  7. Sex: Male
  8. Health: Excellent
  9. Languages: Sepedi, English, German
  10. Marital Status: Married, With Two Children

Contact Details


370 Helen Joseph Street
Pretoria, Gauteng 0002South Africa

Loading...

Phone: 27 12 313 3911
Fax: 27 12 313 3197

Educational / Professional Qualifications


1989 – 1994 : City Polytechnic of London/Guidhall University in association with the Chartered Institute of Bankers,(London). Associate Certificate Passes in the following
subjects:

Law Relating to Banking Services

  1.  The Monetary and Financial System
  2.  Accountancy
  3.  Management in Banking
  4.  Corporate Banking – Practice and Law
  5.  Banking Operations – Regulation, Market Practice and Treasury Management
  6.  Multinational Corporate Finance.
RELATED:  Samuel Kalu Biography, Profile, Wiki, Age And Birth Place

August 1984July 1987 : SPARKASSE PADERBORN, GERMANY Banking apprenticeship with Sparkasse Paderborn & Ludwig-Erhard Commercial School, qualifying with German Banking Diploma (Bankkaufmann), awarded by the Chamber of Industry and Commerce.

August 1982June 1984 : Fachhochschulreife-Wirtschaft (Matric equivalent): Friedrich – List – Schule, Hamm/Westf. – Germany (Commercial College)

1999 – present : Various training and developments courses on monetary policy & financial markets with SARB College, IMF, World Bank, BIS, Central Banking Publications
Executive Leadership Programme at Wharton School of Business & Goldman Sachs, Philadelphia & New York (2003).

Employment History


September 1999 – present : SOUTH AFRICAN RESERVE BANK (SARB)

August 2005 – present : Executive General Manager: Markets Responsibility for the overall management, supervision and control of the following departments of the SARB: Financial Markets, National Payments System, Exchange Control and Financial Services.

Committee Memberships
 Monetary Policy Committee;
 Governor’s Executive Committee;
 Management Committee;
 Monetary Policy Implementation Committee;
 Financial Stability Committee;
 Risk Management Committee
 Budget Committee
 Budget Subcommittee (Chair); and
 Reserves Management Committee (Deputy Chair)

Directorships and Advisory Mandates
− Director: Corporation of Public Deposits
− Member of the Investment Advisory Board of the World
Bank Treasury, Washington D.C.
− Non-Executive Director: SA Mint Company
− Non-Executive Director: South African Bank Note
Company

RELATED:  Nicholas Ninow Biography, Wiki, Profile, Age & Girlfriend

April 2003 – July 2005 : General Manager and Head: Financial Markets Department (FMD) Led the merger of the International Banking Department and the Money and Capital Markets Department to create FMD in April 2003, becoming its first head of department.

Responsibilities of the approx. 100 member FMD include:Monetary policy implementation; Government domestic debt management; Reserves management; The FX desk; Correspondent banking; Financial markets research; and ensuing risk management and accounting and settlement functions.

September 2001 – March 2003 : General Manager & Head: International Banking
Department The International Banking Department was broadly responsible for the FX desk; Managing the forward book and the NOFP; Reserves management; Correspondent
banking and financial markets research.

April 2001 – August 2001 : SOUTH AFRICAN RESERVE BANK (cont) Deputy General Manager and Deputy Head International Banking Department

September 1999 – April 2001 : Assistant General Manager Assistant to Senior Deputy Governor James Cross Mr Cross was mainly responsible for financial markets and
the currency producing subsidiaries of the SARB.

April 1997 – August 1999 : AFRICAN MERCHANT BANK LIMITED Deputy Divisional Head: Special Projects Specific responsibility for Infrastructure & Project Finance
and Public-Private-Partnerships (financial advisory services and lending).

July 1995 – March 1997 : COMMERZBANK AG, JOHANNESBURG BRANCH Customer Relations Manager (Corporate Banking) Promoting and developing lending business with the bank’s target market: top 100 South African corporates, subsidiaries of German companies, multinational corporations.

RELATED:  Maurizio Zanfanti Biography, Profile, Wiki, Age, How He Died, Sex Life

February 1989 – June 1995 : WESTDEUTSCHE LANDESBANK GIROZENTRALE
(WESTLB), LONDON BRANCH

January 1994 – June 1995 : Assistant Manager – Specialised Finance Limited recourse project financing (lending) Area of focus: UK power projects and UK Government’s Private Finance Initiative (Public Private Partnerships).

Special Assignment:


WestLB (Europa) AG, Prague, Czech Republic (March – May 1994) Assisted branch management in Prague with training for local recruits (credit risk analysts), in preparation of upgrading representative office to branch status.

August 1990 – December 1993 : Credit Risk Analyst Review of major UK corporate credit risk (bank’s focus on top 200) and UK subsidiaries of German Companies (Sector responsibilities: Paper, Printing & Publishing; Insurance & Financial; Hotels & Leisure).

February 1989 – August 1990 : Loans Administrator Administration of lending portfolio of UK corporates, UK subsidiaries of German companies, and LDC debt trading.

August 1987 – February 1989 : WESTDEUTSCHE LANDESBANK, DüSSELDORF,
GERMANY International Finance Department Credit Department Restructuring of LDC debt, with specific responsibilities for a number of African and Asian countries.

Copyright 2018 Ngyab.com. All rights reserved. This material, and other digital content on our website, may not be reproduced, published, broadcast, rewritten or redistributed in whole or in part without prior express written permission from NGYAB.

Updated: October 3, 2018 — 7:45 am

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ngyab © 2016 - 2018 Frontier Theme